Na slávnostnom otvorení akademického roka 2024/2025, ktoré sa konalo dňa 23. septembra 2024 v Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave, udelil rektor EU v Bratislave prof. Ing. Ferdinand Daňo, PhD. Cenu rektora za pedagogickú činnosť za rok 2023 našej kolegyni doc. RNDr. Viere Labudovej, PhD. z Katedry štatistiky.

Doc. RNDr. Viera Labudová, PhD. je erudovanou odborníčkou v oblasti štatistických metód, a to predovšetkým v oblasti data miningu, pokročilých metód analýzy kategoriálnych údajov a v oblasti indexnej analýzy. Pri výučbe svojich predmetov využíva moderné analytické nástroje, pričom dbá o kontinuálne využitie teoretických poznatkov v reálnej praxi. Vo výučbe uplatňuje inovatívne pedagogické postupy, ktoré motivujú študentov podieľať sa na rôznych výskumných úlohách aj mimo vyučovacieho procesu. Jej osobné zanietenie pre prácu so študentmi, schopnosť ich motivovať a podporovať v činnostiach, ktoré presahujú povinný obsahový rámec štúdia, bol zavŕšený mnohými úspechmi. Pod vedením doc. RNDr. Viery Labudovej, PhD. študenti FHI doteraz dosiahli najmä tieto úspechy:

• rok 2023/2024: 1. miesto tímu z FHI EU v Bratislave v celosvetovej súťaži SAS Curiosity Cup 2024. Tím zložený zo študentov študijného programu Data science v ekonómii, 2. st. (Ing. Lenka Astalošová, Ing. Daniel Čulák, Ing. Andrej Grilus a Ing. Michaela Ilavská) zvíťazil v konkurencii 107 tímov z 19 krajín sveta. Výsledky súťaže boli vyhlásené na konferencii SAS Innovate 2024, ktorá sa uskutočnila v dňoch 16. - 19. apríla 2024 v Las Vegas;
  • rok 2020/2021: 1. miesto v univerzitnom kole súťaže ŠVOČ (Cena rektora EU v Bratislave); študentka: Ing. Jana Vavrincová; názov práce: Sociálne bývanie v Európe;
  • rok 2019/2020: 1. miesto v univerzitnom kole súťaže ŠVOČ (Cena rektora EU v Bratislave); študentka: Ing. Lucia Plichtová; názov práce: Predikcia rakoviny pľúc metódami strojového učenia;
  • rok 2018/2019: 2. miesto v Súťaži o najlepšiu študentskú prácu s využitím softvéru SAS, študentka: Ing. Monika Marcinechová; názov práce: Analýza nezamestnanosti vysokoškolsky vzdelaných absolventov na Slovensku;
  • rok 2017/2018: 1. miesto v univerzitnom kole súťaže ŠVOČ (Cena rektora EU v Bratislave); študentka: Ing. Anita Duduczová; názov práce: Materiálna deprivácia detí na Slovensku;
  • rok 2015/2016: 1. miesto v univerzitnom kole súťaže ŠVOČ (Cena rektora EU v Bratislave); študent: Ing. Milan Dujava; názov práce: Príjmová nerovnosť a chudoba;
  • rok 2011/2012: 1. miesto v Súťaži o najlepšiu študentskú prácu s využitím softvéru SAS, študent: Ing. Juraj Repík; názov práce: Štatistická analýza výsledkov zisťovania EU SILC 2005-2009. Na základe tejto výhry nominovaná spolu so študentom reprezentovali EU v Bratislave na celosvetovej konferencii SAS Global Forum v San Franciscu.

Vyššie uvedené práce robia dobré meno Ekonomickej univerzite v Bratislave, ako aj Fakulte hospodárskej informatiky. Vďaka viacerým uvedeným úspechom sa Ekonomická univerzita v Bratislave zviditeľnila v celosvetovej komunite dátových analytikov a data scientistov.

Kolegyni k získanému oceneniu srdečne blahoželáme a prajeme veľa pracovných úspechov!

Foto: Pavol Harum a Centrum komunikácie s verejnosťou