V júni 2024 sa sedem študentov z Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave zúčastnilo trojtýždňového pobytu v rámci medzinárodnej letnej školy na University of Louisiana at Lafayette v USA. Projekt s názvom „From innovation to startup“ bol zameraný na rozvoj podnikateľských zručností a ich aplikáciu pri tvorbe inovatívnych technologických startupov.
Počas intenzívnych dvoch týždňov sa študenti zúčastňovali prednášok a workshopov, obsahom ktorých bolo osvojenie si techník na efektívnu tvorbu podnikateľského modelu. Učili sa, ako lepšie pochopiť potreby a problémy potenciálnych zákazníkov a ako vytvoriť produkt, ktorý by tieto problémy riešil. Pracovali taktiež v medzinárodných tímoch na projektoch, ktoré boli vybrané v prvý deň hlasovaním. Už pri tomto hlasovaní sa našim študentom podaril úspech, keďže tri zo siedmich vybraných projektov boli navrhnuté našimi študentami – Elenou, Noelom a Martinom. Vo svojich tímoch preto zastávali pozíciu tímlídrov.
Okrem prednášok na pôde univerzity boli pre študentov pripravené exkurzie do úspešných lokálnych startupov či panelová diskusia so skúsenými softvérovými inžiniermi. Každý zo študentov pracoval na projekte podľa svojho výberu. Na záver museli študenti svoje projekty odprezentovať pred reálnymi investormi, ktorí im poskytli ďalšie cenné rady.
Okrem nabitého študijného programu mali študenti dostatok voľného času, ktorý využili najmä na spoznávanie okolia a všetkých možností, ktoré ponúkal špičkový univerzitný kampus. Za zmienku určite stojí návšteva neďalekého New Orleans či vesmírneho strediska NASA v Houstone.
O tom, že letná škola v USA mala medzi študentami veľký úspech, svedčia aj ich reakcie. Tu je niekoľko z nich:
„Za jeden z najvýznamnejších prínosov tejto letnej školy vnímam možnosť porovnať sa so študentami zo špičkovej americkej univerzity. Rozšírilo mi to obzory, dalo impulz a motiváciu do ďalšieho štúdia. Určite túto unikátnu príležitosť odporúčam využiť všetkým študentom.“ (Martin)
„Summer School prekročil moje očakávania. Nielenže som pochopila, ako môže môj nápad fungovať v praxi, ale získala som aj cenné rady a kontakty od podnikateľov a investorov. Tento projekt mi dodal sebavedomie a jasnejšiu predstavu o rozbehnutí vlastného biznisu. Ďakujem pani doktorke Eve Rakovskej a pánovi profesorovi Martinovi Margalovi za túto príležitosť.“ (Mirna)
„Okrem samotného programu na univerzite je aj pobyt v kampuse a jeho okolí obohacujúcim zážitkom. Vo voľnom čase bol priestor na pohybové aktivity v športovom centre, skúšanie nových jedál a návštevu miestnych atrakcií. Pri preprave a veciach, ktoré môžu znieť ako samozrejmosť, bolo potrebné prekonať niekoľko prekážok, pridávajúcich veľa cenných životných skúseností, na ktoré sa nezabúda. Autenticita USA sa nedá len tak ukázať, ale treba ju na pochopenie zažiť.“ (Noel)