Katedra operačného výskumu a ekonometrie sa vo svojej vedeckovýskumnej a pedagogickej práci orientuje na prehlbovanie všeobecných ekonomických poznatkov ako v oblasti ekonomickej analýzy národného hospodárstva a jeho sektorov, tak aj v oblasti ekonomických analýz na úrovni výrobných a nevýrobných firiem. Východiskom analýz je modelový prístup a kvantitatívne metódy spolu s ich počítačovou podporou.
Ponúkané štúdium
Štúdium predmetov gestorovaných katedrou poskytuje systematické poznatky pre zvládnutie jednotlivých etáp využitia metodologického aparátu operačného výskumu a ekonometrie pri riešení ekonomických problémov, a to:
- analýza problému, konštrukcia modelu a identifikácia úloh
- výber metód pre riešenie identifikovaných úloh
- riešenie úloh s využitím softvéru počítača
- verifikácia výrokovej schopnosti získaných riešení
- implementácia výsledkov do procesu rozhodovania
Zvláštna pozornosť je v rámci štúdia venovaná práci s výpočtovou technikou, a to so štandardným softvérom alebo pre aktívnu tvorbu programových produktov na riešenie ekonomických úloh.
V rámci predmetov, ktoré sa vyučujú na garantovaných študijných programoch, členovia katedry prezentujú problémy a ich riešenia z oblasti optimalizácie, ekonometrie a matematickej ekonómie, ktorých obsah zodpovedá aktuálnym trendom výučby v týchto oblastiach.
Uplatnenie študenta
Poznatky z ekonomickej teórie a vedomosti z využívania kvantitatívnych metód a výpočtovej techniky pri riešení analytických a rozhodovacích ekonomických úloh nachádzajú uplatnenie najmä vo výrobných a obchodných firmách, v bankách, v poisťovniach, na burzách, v top manažmente rôznych inštitúcií nevýrobnej sféry a v inštitúciách ústredných riadiacich orgánov.
Rebríček fakúlt podľa priemerného počtu pozretí CV firmami (Zdroj: profesia.sk)
Fakulta informatiky a informačných technológií STU (8,5)
Fakulta hospodárskej informatiky EUBA (8,4)
Fakulta elektrotechniky a informatiky TUKE (7,9)
Strojnícka fakulta UNIZA (7,7)
Fakulta elektrotechniky a informatiky STU (7,7)
...
Spolupráca katedry s inými univerzitami a odbornými organizáciami
Spolupráca s univerzitami v SR a zahraničí zahŕňa spoluprácu pri organizovaní konferencií a seminárov, spoluprácu v rámci aktivít Slovenskej spoločnosti pre operačný výskum, posudzovanie a prácu v komisiách pre obhajoby dizertačných prác a pri vydávaní medzinárodného vedeckého časopisu Central European Journal for Operations Research.
Z histórie katedry
Katedra operačného výskumu a ekonometrie vznikla v roku 1961 na Fakulte národohospodárskej Vysokej školy ekonomickej v Bratislave ako Katedra ekonomicko-matematických výpočtov. Neskôr bola premenovaná naKatedru kybernetiky, Katedru ekonomicko-matematických metód, až v roku 1990 získala svoj súčasný názov Katedra operačného výskumu a ekonometrie. Počas tohto vývoja sa stala v roku 1970 súčasťou Fakulty riadenia Vysokej školy ekonomickej v Bratislave, dnešnej Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Na katedre získavali svoje vysokoškolské vzdelanie absolventi inžinierského štúdia v odboroch: Ekonomicko-matematické výpočty, Matematické metódy v ekonómii, Kvantitatívne metódy v ekonómiia v študijnom programe Operačný výskum a ekonometria. Katedra vychovala mnohých ašpirantov v odboreTeória riadenia a plánovania a doktorandov v študijnom programe Ekonometria a operačný výskum.