Publikačná činnosť / Učebnice a monografie
Manuál na tvorbu prehľadov publikačnej činnosti a ohlasov
Aktuárska štatistika - Eva Kotlebová a kol.
Predkladaná učebnica je určená študentom inžinierskeho štúdia študijného programu Aktuárstvo, ktorého súčasťou je povinný predmet Aplikovaná poistná (aktuárska) štatistika. Poznatky obsiahnuté v učebnici sú premostením medzi (matematickou a štatistickou) teóriou a aktuárskou praxou. Jednotlivé kapitoly sú venované modelovaniu počtu, výšky a pravdepodobnosti poistného plnenia pri krátkodobých poistných zmluvách, modelovaniu kolektívneho rizika a teórii kredibility, v rámci ktorej je venovaný široký priestor bayesovskej štatistike. V učebnici je dostatočné množstvo riešených aj neriešených príkladov, pri ktorých bol využitý tabuľkový procesor MS EXCEL a štatistické softvéry SAS Enterprise Guide a Statgraphics Centurion.
Demografia podnikov - Teoregické aspekty a empíria - Mária Vojtková a kol.
Predložená monografia sa zaoberá štatistickou analýzou podnikateľskej sféry na Slovensku a v Európskej únii, s dôrazom na jej zmeny spôsobené "demografickými" udalosťami, t. j. vznikom, prežívaním a zánikom podnikov. Týmto procesom sa venuje zvýšená pozornosť najmä v poslednom desaťročí, pretože vo veľkej miere ovplyvňujú rast hospodárstva a zamestnanosti.
Hlavným cieľom monografie je poskytnúť podrobnú analýzu demografických udalostí spojených so vznikom, zánikom a zamestnanosťou v podnikoch na Slovensku v období rokov 2000 až 2014 spolu s interpretáciou dopadu tohto vývoja na región, právnu formu a ekonomickú činnosť, ktorú podnik vykonáva. Údaje, z ktorých monografia čerpá, sú poskytnuté Štatistickým úradom Slovenskej republiky na výskumné a vedecké účely pod pojmom demografia podnikov.
Veríme, že predkladaná vedecká monografia poslúži nielen ľuďom v oblasti výskumu demografických udalostí spojených s podnikom, ale bude cenným zdrojom informácií pre širšiu (nielen odbornú) verejnosť, študentov a v neposlednom rade aj pre tvorcov politík.
Demografická štatistika - Daniela Sivašová a Ľubica Hurbánková
Predkladaná učebnica je určená študentom inžinierskeho štúdia študijného programu Aktuárstvo, ktorého súčasťou je povinný predmet Aplikovaná poistná (aktuárska) štatistika. Poznatky obsiahnuté v učebnici sú premostením medzi (matematickou a štatistickou) teóriou a aktuárskou praxou. Jednotlivé kapitoly sú venované modelovaniu počtu, výšky a pravdepodobnosti poistného plnenia pri krátkodobých poistných zmluvách, modelovaniu kolektívneho rizika a teórii kredibility, v rámci ktorej je venovaný široký priestor bayesovskej štatistike. V učebnici je dostatočné množstvo riešených aj neriešených príkladov, pri ktorých bol využitý tabuľkový procesor MS EXCEL a štatistické softvéry SAS Enterprise Guide a Statgraphics Centurion.
Hĺbková analýza údajov s programom SAS Enterprise Miner - Viera Labudová
Učebný text má slúžiť ako praktická pomôcka pre aktívne zvládnutie základov práce s nástrojmi softvéru SAS Enterprise MinerTM.
Publikácia je rozdelená do troch kapitol.
V prvej kapitole „Základy práce s programom SAS Enterprise Miner 5.3“ sú uvedené základné kroky pri vytváraní projektov a diagramov v prostredí Enterprise Minera.
Druhá kapitola „Príprava údajov“ poskytuje návod na úpravu údajov, ako je nahrádzanie chýbajúcich hodnôt, transformácia hodnôt a na základnú exploratívnu analýzu údajov.
Tretia kapitola „Prediktívne modelovanie“ prináša návod na vytvorenie, doladenie a porovnanie výkonnosti modelov pre kvalitatívne výstupné premenné. Je v nej opísaný postup vytvorenia modelu rozhodovacieho stromu, modelu logistickej regresie a modelu neurónovej siete pre špeciálny prípad dichotomickej premennej.
Každá časť je ilustrovaná výsledkami analytickej štúdie, ktorá bola realizovaná na individuálnych údajoch o domácnostiach a osobách pochádzajúcich z prierezového komponentu zisťovania EU SILC 2009 (verzia UDB 10_09_2009).
Študijný text je určený ako materiál pre cvičenia v predmete Hĺbková analýza údajov.
Hospodárska štatistika I. - Ľubica Hurbánková a Daniela Sivašová
Učebnica Hospodárska štatistika I je primárne určená pre študentov inžinierskeho štúdia špecializácie Data science v ekonómii. Je vhodnou učebnou pomôckou aj pre študentov iných fakúlt Ekonomickej univerzity v Bratislave a pre študentov ďalších škôl a fakúlt ekonomického zamerania. Cenné poznatky v nej nájdu aj analytici, vedeckí pracovníci a všetci tí, ktorí sa chcú naučiť aplikovať štatistické metódy pri riešení reálnych úloh z makroekonomickej oblasti. Získané poznatky môžu študenti využiť pri písaní seminárnych a záverečných prác.
Obsahom učebnice sú pokročilé metódy vednej disciplíny štatistika, ktoré sa využívajú pri makroekonomických štatistických analýzach. Študent si môže prehĺbiť poznatky z uvedených tematických okruhov z literatúry, ktorá je uvedená na konci učebnice.
Učebnica pozostáva zo siedmich logicky nadväzujúcich kapitol. Každá z nich obsahuje špecifické metódy, ktoré nachádzajú využitie v procese štatistickej analýzy makroekonomických procesov.
Hospodárska štatistika II. - Eva Sodomová a kol.
Učebnica Hospodárska štatistika II je primárne určená pre študentov inžinierskeho štúdia študijného programu Data science v ekonómii.. Cieľom autorov učebnice je uviesť čitateľov do sveta kvantitatívnych metód. Postupne ich oboznamovať so širokou škálou štatistických metód a postupov, ktoré sa používajú na analýzu mikroekonomických ukazovateľov. Znalosť týchto metód a postupov dáva možnosť orientácie v zložitej ekonomickej realite popretkávanej spleťou čísel.
Obsahom tejto učebnice sú pokročilé metódy vednej disciplíny štatistika, ktoré sa využívajú pri podnikových štatistických analýzach.
Učebnica pozostáva z desiatich kapitol. Každá z nich obsahuje špecifické metódy, ktoré nachádzajú využitie v procese štatistickej analýzy. Autori sa snažili jednotlivé tematické celky obohatiť vhodnými poznámkami a príkladmi, ktoré odrážajú príslušnú ekonomickú realitu.
Chudoba a sociálne vylúčenie v EÚ a v SR - Erik Šoltés a kol.
Vedecká monografia Chudoba a sociálne vylúčenie v EÚ a v SR v kontexte stratégie Európa 2020 prináša originálne štatistické analýzy príjmovej chudoby a sociálneho vylúčenia v SR a v EÚ, ktoré zohľadňujú 3-dimenzionálny koncept využívaný Eurostatom pri monitorovaní progresu, ktorý dosahujú členské štáty EÚ v predmetnej oblasti v rámci stratégie Európa 2020. Jednotlivým trom dimenziám chudoby a sociálneho vylúčenia (príjmová chudoba, materiálna deprivácia a vylúčenie z trhu práce) sú venované prvé tri kapitoly monografie. Štvrtá kapitola hodnotí chudobu a sociálne vylúčenie v krajinách EÚ (s dôrazom na SR) prostredníctvom agregátneho ukazovateľa AROPE (miera rizika chudoby alebo sociálneho vylúčenia). Piata kapitola mapuje a analyzuje pokrok krajín EÚ a osobitne Slovenska v boji proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu vzhľadom na ciele, ktoré boli stanovené v stratégii Európa 2020.
Meranie príjmovej nerovnosti - Viera Labudová
Monografia sa venuje vybraným problémom merania príjmovej nerovnosti. Jej cieľom je vytvoriť systematický prehľad mier, ktoré sa používajú na meranie nerovnosti, v primeranom rozsahu vysvetliť ich teoretický základ a na základe dostupných údajov opísať vývoj príjmovej nerovnosti na Slovensku v období posledných dvadsiatich rokov.
Monografia má tri časti: Teoreticko-pojmové vymedzenie a súčasný stav problematiky, Metodológia merania príjmovej nerovnosti a Analýza príjmovej nerovnosti na Slovensku.
Základný pojmový aparát, prehľad rôznych konceptov merania príjmovej nerovnosti a s nimi súvisiaca klasifikácia používaných mier je obsahom prvej časti práce Teoreticko-pojmové vymedzenie a súčasný stav problematiky. Prinášame v nej aj prehľad dostupnej literatúry, v ktorej je spracovaná predovšetkým metodológia merania príjmovej nerovnosti.
V časti Metodológia merania príjmovej nerovnosti uvádzame systematický prehľad mier príjmovej nerovnosti.
V empirickej časti Analýza príjmovej nerovnosti na Slovensku sme zhodnotili príjmovú nerovnosť na Slovensku.
Poistná štatistika - Eva Kotlebová a kol.
Učebnica je určená študentom inžinierskeho štúdia študijného programu Štatistické metódy v ekonómii, ktorí majú voliteľný predmet Aplikovaná poistná štatistika. Vzhľadom na špecifiká poisťovníctva sa v poistnej štatistike používajú najmä induktívne štatistické metódy, preto sú vybrané poznatky z tohto predmetu stručne zhrnuté v tých kapitolách, ktoré na ne nadväzujú. Popri aplikácii induktívnych metód je významná časť učebnice venovaná bayesovskej štatistike a teórii kredibility, ktoré majú v poisťovníctve nezastupiteľné miesto. Učebnica okrem teoretických poznatkov obsahuje množstvo príkladov (z celkového počtu 123 je 60 neriešených), čo ju predurčuje ako dobrú pomôcku na cvičenia ako aj na samostatné štúdium.
Regresná a korelačná analýza s aplikáciami v softvéri SAS - Erik Šoltés
Kniha je určená všetkým študentom, analytikom a vedeckým pracovníkom, ktorí skúmajú vzájomné vzťahy medzi kvantitatívnymi premennými v ekonómii, ale aj v iných vedných disciplínach. Zvládnutie sofistikovaného matematicko-štatistického aparátu postupov regresnej a korelačnej analýzy predpokladá vedomosti z vyššej matematiky, teórie pravdepodobnosti, základov štatistiky a štatistickej indukcie. Výpočtová náročnosť týchto metód sa v súčasnosti nezaobíde bez kvalitného štatistického softvéru. Správne a efektívne využitie štatistického softvéru je však podmienené pochopením princípov jednotlivých metód, dodržaním podmienok ich použitia a schopnosťou správnej interpretácie výsledkov, preto sa táto kniha zameriava na všetky uvedené aspekty.
V učebnici je vysvetlená teória metód a postupov analýzy lineárnych a nelineárnych regresných modelov. Aplikácia týchto metód a postupov je následne ilustrovaná na vzorových úlohách, ktoré sú riešené prostredníctvom nástrojov SAS EG predovšetkým v procedúre regresnej analýzy (PROC REG), ale aj v procedúrach korelačnej analýzy (PROC CORR), analýzy rozptylu (PROC ANOVA), zovšeobecnených lineárnych modelov (PROC GENMOD), ako aj v procedúre nelineárnych regresných modelov (PROC NLIN). Kniha poskytuje aj ukážky využitia viacerých príkazov a možností, ktoré nie sú štandardne aplikované v SAS EG a vyžadujú zásah do programovacieho kódu.
Regresná a korelačná analýza s aplikáciami v softvéri SAS - zbierka príkladov - Erik Šoltés, Tatiana Šoltésová a Eva Kotlebová
Zbierka nadväzuje na vysokoškolskú učebnicu Regresná a korelačná analýza s aplikáciami v softvéri SAS. Je primárne určená pre študentov študijných programov Data science v ekonómii a Aktuárstvo, ktoré na 2. stupni vysokoškolského vzdelávania poskytuje Fakulta hospodárskej informatiky. Vzhľadom na široké možnosti aplikovania regresnej a korelačnej analýzy v ekonómii je táto zbierka vhodnou učebnou pomôckou aj pre študentov ďalších škôl a fakúlt ekonomického zamerania, ako aj pre analytikov, vedeckých pracovníkov, ktorí sa chcú naučiť (prípadne zdokonaliť) aplikovať metódy regresnej a korelačnej analýzy pri riešení reálnych úloh najmä z ekonomickej a sociálnej oblasti.
Zbierka vychádza z predpokladu, že pre pochopenie princípov, postupov a metód, ktoré sa využívajú v regresnej a korelačnej analýze, a na osvojenie si schopností správne interpretovať výsledky, je nutné vedieť aplikovať príslušné metódy vlastným výpočtom a že pri riešení reálnych úloh je efektívnejšie využívať štatistický softvér. V zbierke sú preto vzorové príklady riešené jednak bez použitia štatistického softvéru, ako aj s využitím softvéru SAS EG.
Sociálna štatistika - Martina Lubyová a Eva Sodomová
Učebnica Sociálna štatistika je zameraná na poskytnutie popisu sociálnych aspektov rozvoja ľudskej spoločnosti a ich merania. Poskytuje prehľad o štatistike spoločenských javov v členení podľa jednotlivých oblastí, akými sú rodiny a domácnosti, obyvateľstvo, trh práce, migrácia, neformálny sektor, príjmy a spotreba obyvateľstva, životná úroveň, chudoba a nerovnosť, zdravotníctvo a vzdelávanie. Jednotlivé kapitoly sú štruktúrované tak, aby poskytli informácie
o základných pojmoch, ukazovateľoch, metódach merania
a hodnotenia spoločenských javov v týchto oblastiach. Učebnica zároveň poskytuje údaje o základných zdrojoch informácií
a o klasifikácii údajov v oblasti sociálnej štatistiky. Pomocou učebnice môžu študenti získať základný prehľad o spôsobe
a metódach merania spoločenských javov na Slovensku i vo svete.
Mnohé spoločenské vedy v súčasnosti dospievajú k presvedčeniu, že meranie hospodárskych aspektov života odráža len časť globálneho pokroku. Nemenej dôležitou súčasťou merania globálneho pokroku je sledovanie spoločenských a environmentálnych aspektov rozvoja ľudstva. Sociálna štatistika je jedným z hlavných nástrojov merania a hodnotenia spoločenského pokroku. Úloha sociálnej štatistiky v tomto smere je podčiarknutá skutočnosťou, že proces globalizácie prináša nové výzvy, akými sú napríklad zostrenie ekonomickej súťaže a rast nerovnosti v národnom aj medzinárodnom kontexte.
Sociálno-hospodárska štatistika - Ľubica Hurbánková a Ján Bolgáč
Učebnica Sociálno-hospodárska štatistika je primárne určená pre študentov bakalárskeho štúdia Fakulty hospodárskej informatiky špecializácie Data science v ekonómii.
Autormi sú vysokoškolskí pedagógovia z Katedry štatistiky Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorí v učebnici zúročili skúsenosti z výučby štatistických disciplín obsiahnutých v tejto učebnici. Ich cieľom je uviesť študentov do sveta kvantitatívnych metód, ktoré možno aplikovať pri analýze sociálnych a hospodárskych javov.
Učebnica pozostáva z deviatich logicky nadväzujúcich kapitol. Každá z nich obsahuje špecifické metódy, ktoré nachádzajú využitie v procese štatistickej analýzy sociálnych a hospodárskych javov. Jednotlivé tematické celky sú obohatené vhodnými poznámkami
a príkladmi s reálnymi údajmi.
Štatistická indukcia pre ekonómov a manažérov - Viera Pacáková a kol.
Učebnica vysvetľuje základné metódy štatistickej indukcie, ktoré sú potrebné na správnu analýzu údajov získaných náhodným výberom v ekonomickej a sociálnej oblasti. Výklad metód bodových a intervalových odhadov a parametrických a neparametrických hypotéz je zameraný na ich pochopenie v primeranej hĺbke na správnu aplikáciu a interpretáciu v ekonomickej praxi. Učebnica obsahuje veľké množstvo riešených príkladov, čo umožňuje overenie teoretického zvládnutia jednotlivých metód. Návod na riešenie praktických úloh pomocou štatistického programového balíka SAS obsahuje kapitola 6. Kolektív autoriek má s výučbou metód štatistickej indukcie na univerzitách ekonomického zamerania dlhoročné skúsenosti. Veríme, že učebnica bude nielen užitočnou pomôckou pri štúdiu pre študentov bakalárskeho, magisterského a doktorandského štúdia, ale so záujmom po nej siahnu aj analytici a manažéri z ekonomickej praxe.
Štatistická indukcia v príkladoch - Eva Kotlebová a kol.
Učebnica je určená najmä študentom inžinierskeho štúdia študijných programov Štatistické metódy v ekonómii a Aktuárstvo, ktorí majú povinný predmet Štatistická indukcia. Sú v nej obsiahnuté najpoužívanejšie metódy z tejto oblasti, pričom ich princíp je vysvetlený na základe poznatkov z teórie pravdepodobnosti. Ako naznačuje názov učebnice, hlavný dôraz je kladený na praktické využitie metód, preto obsahuje veľké množstvo príkladov. Všetky kapitoly učebnice majú rovnakú štruktúru: Prvú časť tvoria teoretické poznatky (princípy a postupy jednotlivých metód) ilustrované riešenými príkladmi. Na záver každej kapitoly sú uvedené neriešené príklady, pričom číselné výsledky sú k dispozícii. Aj keď je táto učebnica určená prioritne študentom spomínaných študijných programov, môže byť cennou pomôckou aj pre širšie spektrum študentov, vedeckých pracovníkov, ale aj ľudí z praxe.
Štatistické metódy pre ekonómov a manažérov - Viera Labudová, Viera Pacáková, Ľubica Sipková, Erik Šoltés a Mária Vojtková
Vysokoškolská učebnica Štatistické metódy pre ekonómov a manažérov je primárne určená pre študentov, ktorí študujú na Ekonomickej univerzite v Bratislave, ale poslúži aj záujemcom na iných univerzitách podobného zamerania. Vzhľadom na zrozumiteľnosť textov a spôsob výkladu je vhodná aj pre bežného čitateľa so záujmom o štatistické metódy.
Učebnica je výsledkom dlhoročných skúseností autorov, vysokoškolských pedagógov, ktorí s problematikou štatistických metód dlhodobo zaoberajú, a to nielen v pedagogickej oblasti, ale aj vo svojej výskumnej činnosti. Štruktúrovaná je do siedmich kapitol, ktoré na seba logicky nadväzujú.
Vďaka kombinácii odbornej teórie, jednoduchých aj zložitejších príkladov a ich riešení, ako aj jasnej a prehľadnej interpretácii výsledkov môže táto učebnica značnou mierou prispieť k širšej aplikácii štatistických metód v praxi a výrazne uľahčiť ich zvládnutie.
Štatistické metódy pre ekonómov - zbierka príkladov - Erik Šoltés a kol.
Zbierka vychádza z predpokladu, že pre pochopenie princípov štatistických metód a získanie schopnosti správne interpretovať výsledky, je nutné vedieť aplikovať štatistické metódy vlastným výpočtom (bez použitia štatistického softvéru). Na druhej strane pri riešení reálnych úloh sa štatistické metódy aplikujú na veľkých databázach, kde je efektívnejšie využívať štatistický softvér. V prvých siedmich kapitolách sú preto vzorové príklady riešené jednak vlastným výpočtom, ako aj s využitím štatistického softvéru Statgraphics Centurion, resp. Statgraphics Plus. Druhé, doplnené a prepracované vydanie zbierky obsahuje aj 8. kapitolu, v ktorej sú úlohy z predchádzajúcich kapitol riešené v analyticko-štatistickom softvéri SAS Enterprise Guide.
Študent, analytik, ale aj vedecký pracovník, ktorý si bude osvojovať aplikáciu štatistických metód využitím príkladov z tejto zbierky, má k dispozícii aj príklady na riešenie. Pri výbere príkladov sa autorský kolektív snažil o rôznorodosť, aby sa poukázalo na možnosť využitia štatistických metód a postupov v rôznych oblastiach.
Štatisticka pre bakalárov v praxi - Eva Kotlebová a kol.
Učebnica je určená predovšetkým študentom bakalárskeho stupňa štúdia na Ekonomickej univerzite, ktorí majú povinný jednosemestrálny predmet Štatistika. Pretože ekonomické javy majú atribút hromadnosti, treba štatistiku považovať za jeden z najdôležitejších predmetov pri štúdiu ekonómie. Každý študent by sa mal oboznámiť so základmi najviac využívaných štatistických metód, pochopil potrebné súvislosti a vedel ich správne interpretovať. Predkladaná učebnica si kladie za cieľ pomôcť študentom získať všetky potrebné poznatky a precvičiť si ich pri riešení úloh, pretože každá z piatich kapitol obsahuje okrem vysvetlenia teórie a zodpovedajúcich postupov množstvo riešených aj neriešených príkladov z rôznych oblastí, ku ktorým sú priložené aj výsledky. Veľký dôraz sa kladie na interpretáciu výsledkov. Jazyk, ktorým je učebnica písaná, je jednoduchý a zrozumiteľný pre široké spektrum čitateľov, takže ju možno využiť ako dobrú pomôcku aj na samostatné štúdium.
Viacrozmerné štatistické metódy s aplikáciami v softvéri SAS - Mária Vojtková a Iveta Stankovičová
Samotná štatistika ako veda sa rýchlo rozvíja a ponúka nové metódy. Súčasne sa rozvíjajú praktické aplikácie štatistických metód, pričom neustále vznikajú nové. Predkladaná vysokoškolská učebnica má slúžiť ako praktická pomôcka pre aktívne zvládnutie vybraných metód viacrozmernej štatistickej analýzy s využitím aplikácie SAS Enterprise Guide. Táto aplikácia je jednoduchý, interaktívny nástroj k systému SAS, ktorý je uznávanou svetovou špičkou v oblasti „dátovej analytiky“.
Jednotlivé kapitoly tvoria relatívne samostatné celky a sú zamerané na analýzu a interpretáciu konkrétnych problémov, hlavne z oblasti ekonómie. Veľký dôraz je kladený na príklady, ktoré sú doplnené výstupmi z aplikácie SAS EG a ich podrobnou interpretáciou. Kniha je určená hlavne študentom a pedagógom vysokých škôl, analytikom a výskumníkom z rôznych oblastí a tiež môže byť užitočná pracovníkom všetkých riadiacich úrovní.
Vybrané kapitoly zo štatistiky - Eva Kotlebová a Silvia Komara
Učebnica je určená študentom bakalárskeho stupňa štúdia, ktorí majú redukovaný rozsah výučby štatistiky (cvičenia bez prednášky). Tomuto účelu zodpovedá rozsah učebnice a spôsob prezentácie poznatkov. Učebnica pokrýva všetky základné okruhy štatistiky: spôsob prezentácie štatistických údajov, opisnú štatistiku, základy štatistickej indukcie, regresnú a korelačnú analýzu, analýzu časových radov a štatistické porovnávanie. Každý z okruhov tvorí samostatnú kapitolu v učebnici, pričom kapitoly majú rovnakú štruktúru: na začiatku sú stručne prezentované základné teoretické poznatky z daného okruhu; výklad je doplnený riešenými príkladmi. Postup riešení je podrobný, dôraz sa kladie na výstižné interpretácie. Záver kapitoly tvorí skupina neriešených príkladov, ku ktorým sú uvedené číselné výsledky.
Prehľad vedeckých grantov
Číslo projektu: VEGA 1/0561/21
Názov projektu: Vplyv krízy COVID-19 na demografiu podnikov a zamestnanosť v SR a EÚ
Vedúci projektu: doc. Ing. Mária Vojtková, PhD.
Doba riešenia: 2021-2023
Číslo projektu: VEGA 1/0038/23
Názov projektu: Chudoba a sociálne vylúčenie na Slovensku a v EÚ v čase pandémie COVID-19 a energetickej krízy
Vedúci projektu: prof. Mgr. Erik Šoltés, PhD.
Doba riešenia: 2023-2025
Odborné práce
prof. Mgr. Erik Šoltés, PhD.
Regresné modely v teórii kredibility
doc. Ing. Mária Vojtková, PhD.
Porovnanie priestorovej klasifikácie priemyselných podnikov podľa efektívnosti v rokoch 2003 a 2004
Ing. Silvia Komara, PhD.
Modelovanie rozdelení využitím knižnice FITUR v jazyku R (Michal Páleš, Silvia Komara)